top of page

OKOLICA

Jedlnia-Letnisko to mała, urokliwa miejscowość w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim. Jedlnia-Letnisko położona jest zaledwie 8 km od Radomia, na skraju Puszczy Kozienickiej.

1,5 godziny od Warszawy

Restauracja oferująca dania, pizzę, desery i drinki

Odpoczynek na łonie natury- zalew Siczki, Puszcza Kozienicka

Ścieżki piesze i rowerowe, plac zabaw dla dzieci

Sklep spożywczy, apteka, fryzjer, salon kosmetyczny

ZALEW SICZKI

W samym centrum miejscowości Jedlnia-Letnisko, zaledwie 300 m. od hotelu Pod Różami znajduje się Zalew Siczki. Wzdłuż zalewu ciągnie się ścieżka rowerowa i piesza.

 

W 1970 roku rozpoczęto budowę zalewu Siczki, który powstał na rzece Gzówce. Aby stworzyć zbiornik, konieczne było wydobycie 225 tys. m3 torfu. Początkowo powierzchnia zbiornika wynosiła 32 ha. Budowa zalewu była skomplikowana, bowiem na tym terenie znaleziono mnóstwo niewybuchów z czasów II wojny światowej. Z biegiem lat do Jedlni – Letnisko przyjeżdżało coraz więcej turystów, którzy spędzali tu swój wolny czas. Zalew stał się również ulubionym miejscem wędkarzy. Do tej pory w wodach zalewu występują takie ryby, jak: karp, krąp, leszcz, okoń, płoć, sandacz, szczupak. Po jednej stronie zalewu znajduje się deptak, który powstał w 2012 roku i jest przeznaczony zarówno dla spacerowiczów, jak również dla rowerzystów i miłośników rolek. Po drugiej stronie zalewu roztacza się rezerwat „Jedlnia” ( żródło: turystyka.jedlnia.pl)

Przygoda z alpakami

Organizujesz u nas imprezę?

Myślisz o dodatkowej, jak również niestandardowej atrakcji?

 

Serdecznie zachęcamy do spaceru z alpakami! 

Dwie alpaki są do Państwa dyspozycji na okrągłą godzinę.

Można je karmić i z pewnością są skore do zabawy.

Tym zabawnym zwierzętom nie sposób odmówić uroku.

Screen Shot 2022-01-31 at 16.50.07.png

KOŚCIÓŁ 

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Jedlni-Letnisko – kościół katolicki w Jedlni-Letnisko koło Radomia, przy ul. Wojciechowskiego 12, wybudowany w stylu zakopiańskim. Kościół wraz z dzwonnicą figurują w rejestrze zabytków. 

W związku z rozwojem Jedlni-Letnisko i braku w bliskiej odległości kościoła, powstała myśl o budowie kaplicy.  Inicjatorami i fundatorami świątyni byli: Franciszek Hertel, Karol Wickenhagen, Zygmunt Płużański, Ludwik Żerański, Aleksander Sobecki, Czesław Golczewski  i inni. Kaplicę o wymiarach 12,5 m x 6,5 m w stylu gotyckim zaprojektował architekt z Radomia -  inż. A. Załuski. Budowa rozpoczęła się w 1905 roku, a zakończyła się w lipcu 1906 roku. 22 lipca 1906 roku kaplica została uroczyście poświęcona.  28 kwietnia 1921 roku erygowano parafię, a jej proboszczem został ksiądz Władysław Korpikiewicz. W latach 20 - tych doszło do rozbudowy świątyni. Projekt kościoła  w stylu zakopiańskim  przygotował inż. Julian Jakubowski.  (żródło: turystyka.jedlnia.pl )

Obiad 2,5h

KRÓLEWSKIE ŻRÓDŁA

Rezerwat przyrody Źródło Królewskie leśnyczęściowy rezerwat przyrody położony w Puszczy Kozienickiej. Został utworzony w 2000 roku. Obejmuje zespół źródeł przy rzece Zagożdżonce.  Ścieżka "Królewskie Źródła" stanowi element programu edukacji leśnej Nadleśnictwa Kozienice. Jej usytuowanie w pobliżu rezerwatu "Źródło Królewskie" pozwala na poznanie większości zagadnień związanych z gospodarką leśną i charakterystyką przyrodniczą Nadleśnictwa. Wędrując po ścieżce doznamy wielu estetycznych wrażeń, poznamy wyjątkowo piękne zakątki przyrody, spotkamy bobry i ślady ich bytowania, napijemy się wody z "Królewskiego Źródełka", dowiemy się jak wzrasta las i jak go chronić przed szkodliwymi czynnikami środowiska.

TRASY ROWEROWE I PIESZE

TRZY STAWY

Trzy stawy to dawne stawy rybne, nieopodal zielonego szlaku Radom-Pionki.

Do tego miejsca najlepiej wybrać się na rowerze.

Trzy stawy znajdują się ok 1,5 km od hotelu Pod Różami.

Przez rezerwat „Jedlnia” przechodzi czarny szlak turystyczny, który swój początek ma w Jedlni-Letnisko, a następnie przechodzi właśnie przez rezerwat, a później Kolonkę, Kieszek, Stoki i Lewaszówkę. Na terenie rezerwatu znajdują się mogiły zakładników pomordowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej. W Jedlni-Letnisko rozpoczyna się szlak rowerowy, który prowadzi do Radomia. Jego całkowita długość to 12 km. Trasa przebiega głównie przez tereny rolnicze. Z ciekawych miejsc na szlaku należy wyróżnić dolinę rzeki Pacynki. Występuje tam wiele rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Cała trasa kończy się blisko lotniska w Radomiu. Miłośnicy jednośladów często korzystają również ze szlaku rowerowego, który rozpoczyna się przy Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisko, a następnie przebiega przez rezerwat przyrody „Jedlnia” i „Ciszek”. Cała trasa ma długość 17,5 km, a jej przejechanie zajmuje ponad 60 minut.

(żródło: turystyka.jedlnia.pl)

TRASY ROWEROWE

PLAC ZABAW  I SIŁOWNIA

Wzdłuż zalewu Siczki znajduje się plac zabaw dla dzieci, zewnętrzna siłownia oraz skate park.

ZABYTKOWE WILLE

Przy obecnej ulicy Nadrzecznej, na przełomie XIX i XX wieku, zaczęły powstawać pierwsze domy letniskowe stawiane na wzór podwarszawskich willi w stylu "świdermajer".
"Świdermajer" to styl budownictwa drewnianego, wzorowany na tradycyjnych budowlach mazowieckich, rosyjskich i szwajcarskich. Jego twórca - Michał Elwiro Andriolli, wzbogacił wille o drewniane, ażurowe werandy i ganki oraz szpiczaste zwieńczenia dachów. Nazwę stylu wymyślił Konstanty Ildefons Gałczyński. Do dziś w Jedlni-Letnisko zachowało się kilka ponad stuletnich willi. Jedna z nich została wybudowana w 1898 roku przez Czesława Golczewskiego. Dla upamiętnienia tego wydarzenia otrzymał od swoich współpracowników rzeźbiony zegar słoneczny z wyrytym monogramem i datą: 20.07.1898. Właścicielami innych domów byli Karol Wickenhagen, a od 1917 roku rodzina państwa Kaliszczaków oraz rodzina Wesołowskich,  a obecnie Chmielewskich.

(żródło: jedlnia.turystyka.pl)

KLUB ŻEGLARSKI

 Jeśli chcesz sprawdzić, czy żeglarstwo to sport dla Ciebie, możesz to zrobić na zalewie Siczki w Jedlni Letnisko w Klubie Żeglarskim Ikar. Więcej informacji na stronie Facebook klubu.

MIEJSCA PAMIĘCI NA TERENIE

GMINY JEDLNIA-LETNISKO

Na terenie rezerwatu przyrody „Jedlnia”, znajdują się mogiły ofiar hitlerowskiego terroru pomordowanych w okresie II wojny światowej. Pierwsza zbiorowa egzekucja została tu przeprowadzona w grudniu 1939 roku. Na dzień przed egzekucją Niemcy przywozili do lasu więźniów kryminalnych z Radomia lub doprowadzali Żydów z Jedlni-Letnisko. Skazańcy mieli ręce powiązane drutem, byli pozbawieni obuwia, wartościowych przedmiotów i odzieży. Hitlerowcy zmuszali ich do wchodzenia do dołów, a następnie mordowali gradem pocisków z pistoletów maszynowych i karabinów.

Przeprowadzone po zakończeniu wojny ekshumacje doprowadziły do odkrycia na terenie dzisiejszego rezerwatu przyrody „Jedlnia”  14 grobów zbiorowych. W każdym spoczywa od 20 do 40 ofiar. Oprócz tego na terenie gminy Jedlnia-Letnisko znajduje się  pomnik w hołdzie mieszkańcom  poległym w walce i pomordowanym przez hitlerowców, który jest zlokalizowany przed budynkiem dworca PKP na placu J. Piłsudskiego. Postawiono go w 1981 roku.  Oprócz tego, w pobliżu „Mysich Górek”  znajduje się mogiła z 1917 roku. Prawdopodobnie znajdują się tam szczątki trzech ochotników, którzy podróżowali do Warszawy i zostali zabici.

(źródło: jedlnia.turystyka.pl)

CIEKAWOSTKI

- Podążając ścieżką dydaktyczną „Nad Pacynką” w dolinie rzeki Pacynki, nieopodal wsi Antoniówka, bije źródełko św. Jana.
- Na terenie naszej gminy  znajduje się pomnik przyrody „Buk Kościuszki”. Według  legendy wypoczywał pod nim wiosną 1794 roku Tadeusz Kościuszko, stąd nazwa pobliskich wsi mieszczących się blisko Jedlni – Letnisko: Tadeuszów i Kościuszków.

- Przy drodze Jedlnia-Letnisko – Niemianowice, znajduje się kamienna kolumna z krzyżem z 1649 roku, ufundowana przez właściciela Piotrowic, sędziego grodzkiego radomskiego – Tomasza Zawiszę Kroczowskiego i Annę z Jasieńca Tymińską. Na obelisku znajdują się herby fundatorów oraz łacińskie napisy.
W pobliżu "Mysich Górek" postawiono drewniany krzyż z 1917 roku, wykonany przez Mikołaja Przyrowskiego. Napis na krzyżu brzmi: "ROK. PA. 1917. DNIA 9 LISTOPADA PRZEZ KRZYZ I MĘKĘ GORZKĄ WYBAF NAS PANIE STRAŚNA WOJNA STRAŚNIE KRWI ROZLANIE O. MATKO NAJŚWIENSA CO SIĘ Z NAMI STANIE...? MIKOŁAJ PRZYROWSKI". Dodajmy, że "Mysie Górki" to nic innego jak wydmy zbudowane z piasków eolicznych. Przez "Mysie Górki" biegnie zielony szlak Radom – Pionki.

(źródło: jedlnia.turystyka.pl)

bottom of page