JEDLNIA-LETNISKO

Jedlnia-Letnisko  to mała, urokliwa miejscowość w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim. Jedlnia-Letnisko położona jest zaledwie 8 km od Radomia, na skraju Puszczy Kozienickiej.

1,5 godziny od Warszawy

Restauracja oferująca dania, pizzę, desery i drinki

Odpoczynek na łonie natury- zalew Siczki, Puszcza Kozienicka

Ścieżki piesze i rowerowe, plac zabaw dla dzieci

Sklep spożywczy, apteka, fryzjer, salon kosmetyczny

ZALEW SICZKI

W samym centrum miejscowości Jedlnia-Letnisko, zaledwie 300 m. od hotelu Pod Różami znajduje się Zalew Siczki. Wzdłuż zalewu znajduje się ścieżka rowerowa i piesza.

 

W 1970 roku rozpoczęto budowę zalewu Siczki, który powstał na rzece Gzówce. Aby stworzyć zbiornik, konieczne było wydobycie 225 tys. m3 torfu. Początkowo powierzchnia zbiornika wynosiła 32 ha. Budowa zalewu była skomplikowana, bowiem na tym terenie znaleziono mnóstwo niewybuchów z czasów II wojny światowej. Z biegiem lat do Jedlni – Letnisko przyjeżdżało coraz więcej turystów, którzy spędzali tu swój wolny czas. Zalew stał się również ulubionym miejscem wędkarzy. Do tej pory w wodach zalewu występują takie ryby, jak: karp, krąp, leszcz, okoń, płoć, sandacz, szczupak. Po jednej stronie zalewu znajduje się deptak, który powstał w 2012 roku i jest przeznaczony zarówno dla spacerowiczów, jak również dla rowerzystów i miłośników rolek. Po drugiej stronie zalewu roztacza się rezerwat „Jedlnia” ( żródło: turystyka.jedlnia.pl)

KRÓLEWSKIE ŻRÓDŁA

Rezerwat przyrody Źródło Królewskie   leśnyczęściowy rezerwat przyrody położony w Puszczy Kozienickiej. Został utworzony w 2000 roku. Obejmuje zespół źródeł przy rzece Zagożdżonce.  Ścieżka "Królewskie Źródła" stanowi element programu edukacji leśnej Nadleśnictwa Kozienice. Jej usytuowanie w pobliżu rezerwatu "Źródło Królewskie" pozwala na poznanie większości zagadnień związanych z gospodarką leśną i charakterystyką przyrodniczą Nadleśnictwa. Wędrując po ścieżce doznamy wielu estetycznych wrażeń, poznamy wyjątkowo piękne zakątki przyrody, spotkamy bobry i ślady ich bytowania, napijemy się wody z "Królewskiego Źródełka", dowiemy się jak wzrasta las i jak go chronić przed szkodliwymi czynnikami środowiska.

KOŚCIÓŁ